daruvar.net
Advertisement
daruvar
Utorak, 23 Svibanj 2017
Glavni Izbornik
daruvar
vijesti
kolumne
forum
chat
oglasnik
weboteka
kontakt
tražilica
galerija
igre
ČPP (FAQ)
knjiga gostiju
preporuka
linkajte na nas
sitemap
servisne informacije
važniji telefoni i adrese
vrijeme danas
sedmodnevna prognoza
tečajna lista
daruvar uživo
daruvar.tv
kazalište
koncerti
poslovni adresar
Dodaj upis
Traži

tko je ovdje?
novi korisnici
No new users as of today.
Prijava

Zaboravili ste šifru?
Tag Clouds
album bjelovarsko bolnicu brana cegledi cegledija centra cijeli damir daruvar daruvarske daruvarski dijete direktor djeca djece djecu dobio dobiti dodaje dodajući drugi državne godina gradonačelnik gradonačelnika gradske hrvata hrvatske hrvatski hrvatskoj husak imaju imati inače ističe izvor jaslice jedini jedino jedne jedno jednostavno jezik kandidata kasnije kojeg kojem kojima kojoj koliko kraju kulture laquo ldquo ljudi manje manjina manjine marić medaljaocjenjivanje milijuna mjeseca mjeseci mjesta mjesto mjestu mogao mosimage nadamo naravno nazor način nismo ništa njegov noćnoga obzirom odgovor odluka odluku odnosno ovdje očekuje palijan palijanizvor pejić pitanje pitanju pivovara plaće područja područje podržati pomoć posao postoji poziva prava predsjednik predsjednika predviđena problem probleme projekt promet protiv radio raditi raquo ravnateljica ravnateljice rekla rohlik slučaju strane svojim također toplica treba trebao turizam turizma tvrtke udario udruga unatoč uopće upravnog veliki vijeća vijeće vladimir vrijeme vrtić zagrebu zahtjev zajedno zašto zvonko škole Čuhnil češke češki

social bookmarking
zadnjih 5 oglasa


 
= Foto Oglas
zadnje teme na forumu
statistika foruma
korisnika foruma: 836
ukupno postova: 15991
www.pivnica.net
Pivnica.net
Pivnica.net - portal o pivu i pivopijama
server info
OS: Linux s
PHP: 5.2.17
MySQL: 5.5.54-cll
Vrijeme: 13:44
Caching: Disabled
GZIP: Disabled
Korisnika: 5318
Novosti: 250
Linkova: 53
Posjetitelja: 45100214
brojač posjeta
danas1572
jučer2154
tjedan3726
mjesec44957
RSS
Dobrodošli na daruvar.net - gradske info stranice
Daruvar.net su građanske web stranice gdje korisnici aktivno sudjeluju u kreiranju i pozicioniranju sadržaja.
Vizija daruvar.net-a je da postane glas javnosti – građanski medij gdje građani stvaraju vijesti, a ne vijesti građane.
Misija daruvar.net-a je da svakom građaninu pruži mogućnost da iznese vlastito mišljenje te da svakom posjetitelju ponudi jedinstvenu informaciju iz perspektive novinara-građanina.
 
Koliko se Čeha smije roditi u Daruvaru? PDF Ispis E-mail
 

Written by Administrator, on 06.09.2007. 23:47

Views : 16971    

Favoured : None

Published in : Vijesti, najnovije vijesti

KAKO JE GRADONAČELNIK ZVONKO CEGLEDI, DO U DECIMALU, IZRAČUNAO KOLIKO DJECE MOŽE U ČEŠKI VRTIĆ

KOLIKO SE ČEHA SMIJE RODITI U DARUVARU?
Drago HEDL
6. rujna, 2007.

Zbog previše djece u češkom vrtiću, a pod firmom racionalizacije, odnosno nemogućnosti Grada Daruvara da financira više od "proporcionalnih" 18,9 posto malih Čeha u vrtićima, ove godine ni jedno dijete nije upisano u češke jaslice, u sklopu tamošnjeg češkog vrtića. "Neupisivanjem djece u jaslice, gubi se cijela jedna generacija, što će se kasnije odraziti u osnovnoj i srednjoj školi", objašnjava predsjednica Saveza Čeha u Hrvatskoj Lenka Janota....

Image

Daruvar, "najljepši mali grad" u Hrvatskoj, kako stoji ispod ulaznih tabli u taj gradić, posljednjih se tjedana ponovno pročuo po već poznatim izjavama svog gradonačelnika, Zvonka Cegledija o temi koja kao da je postala njegovom opsesijom. Cegledi je naime, u jednoj televizijskoj emisiji izračunao kako s obzirom na "proporcionalnost" – jer "jedna nacija nema više, a druga manje djece", u češkom vrtići Ferdo Mravenac "u postotku" ne može biti više od 68 do 70 djece, a ne 125 koliko ih je sad. Do te brojke gradonačelnik Cegledi nije došao napamet, već jednostavnom računicom: ako je udio češkog stanovništva u Daruvaru 18,9 posto, onda, budući da je "proporcionalnost djece u istom odnosu", njih ni u vrtiću ne može biti više. A to je upravo, preračunato u brojke, 68 do 70 malih Čeha. Sve što je više od tog broja, naprosto se ne uklapa u "proporcionalnost" – broj češke djece mora biti strogo proporcionalan broju odraslih Čeha, odnosno onih koji su se u Daruvaru tako izjasnili, a to je već spomenutih 18,9 posto. A ako nije, valja ga u taj okvir svesti.

Neobično i nezgodno
 
Činjenica da u Daruvaru postoje i miješani češko-hrvatski ili češko-njemački brakovi takva matematika ne priznaje, pa tim gore po činjenice. A ako netko iz takvih, nacionalno miješanih obitelji ipak želi da djeca u dobi kada kreću u jaslice ili vrtić progovore i govore češki, morat će to platiti. "Činjenica jest da jedan dio ljudi želi da djeca idu u češki vrtić. To ima i logike – zašto dijete ne bi naučilo, ono kome to nije materinji jezik, dva strana jezika – češki i engleski. Ali svagdje, uistinu svagdje, učenje stranog jezika se plaća", objašnjava gradonačelnik Cegledi.
 
To što u Daruvaru postoje i obitelji gdje je majka Čehinja, a otac Hrvat, ili obrnuto, pa je, mjereno gradonačelnikovim kriterijima, doista teško odrediti što je djetetu materinji jezik i kojoj naciji pripada, matematiku koju je izveo Cegledi, savršeno ne zanima.
 
Primjer koji nam je iznijela jedna Daruvarka, čiji su unuci iz miješanog braka, svjedoči kako Cegledijeva matematika stvara i druge probleme:
 
- Moja unuka sada ima tri godine i ona će i ove godinu ići u češki vrtić. Tako voli, navikla je, voli svoje tete i ako bismo je sada prebacivali u hrvatski vrtić, to bi za nju bila velika trauma. A unuku je sada godinu dana i krenut će u jaslice jer kći mora ići raditi. No, on ne može u češki vrtić, odnosno jaslice, nego će ga upisati u hrvatski. Znači jedno dijete u jedan vrtić, drugo u drugi. Neobično i nezgodno.
 
Dok je Zvonko Cegledi, HSS-ov gradonačelnik Daruvara i ranije bio poznat po brižljivoj evidenciji odstupanja od svake "proporcionalnosti", ove se godine odlučno krenulo u njihovu korekciju. Primjerice, a o tome je Feral pisao prije više od godinu dana, Cegledi je svojedobno 23. ožujka prošle godine odaslao pismo Hrvatskom saboru u kojem je, braneći se od optužbi kako prebrojava krvna zrnca svojih sugrađana, iznio alarmantne podatke o ugroženosti većinskog hrvatskog naroda u Daruvaru.
 
Iako je u Daruvaru 58,36 posto Hrvata, u odnosu na 18,91 posto Čeha ili 14,07 posto pripadnika srpske nacionalne manjine, njihova su prava, upozorio je tada Cegledi  "daleko manja" od onih koje uživaju manjine, "a posebno kod zapošljavanja". Da sve ne bi ostalo samo na konstatacijama, Cegledi je svoje tvrdnje o ugroženosti Hrvata potkrijepio i podacima:  U Upravi grada Daruvara, zaposleno je 40 posto Čeha i 60 posto Hrvata, u Komunalnom poduzeću 44 posto Hrvata, 38 posto Čeha, 12 posto Srba i šest posto ostalih.
 
Nerješiv problem
 

Image

Naročito ozbiljno stanje, prema gradonačelnikovoj evidenciji, bilo je u Gradskoj tržnici u kojoj je radilo čak 60 posto Čeha, 20 posto Hrvata i isto toliko Srba, a tek nešto bolje bilo je u gradskom Stambenom poduzeću gdje je omjer zaposlenih Čeha i Hrvata pola-pola. Na Radio Daruvaru pak, nastavlja Cegledi s prebrojavanjem krvnih zrnaca zaposlenih, radi 30 posto Čeha i 70 posto Hrvata, a u hrvatskom vrtiću Vladimir Nazor 23 posto Čeha, 60 posto Hrvata, 10 posto Srba i sedam posto ostalih. Gotovo navlas isto je i u istoimenoj osnovnoj školi gdje radi 23 posto Čeha, 63 posto Hrvata, devet posto Srba i pet posto ostalih.
 
Da bi se takve neproporcionalnosti ispravile – poput recimo one da je u daruvarskom Gradskom stambenom poduzeću radilo 50 posto Hrvata i 50 posto Čeha (za Cegledijevu statistiku posve je nevažno što je ondje zaposleno ukupno dvoje ljudi, jedan Hrvat i jedan Čeh, pa je teško doći do idealne "proporcionalnosti" 58,36 prema 18,91 posto) – valjalo je krenuti s mjesta koje generira takve nepravde. A to su, dakako – jaslice.
 

Image

Zbog previše djece u češkom vrtiću, a pod firmom racionalizacije, odnosno nemogućnosti Grada Daruvara da financira više od onih "proporcionalnih" 18,9 posto malih Čeha u vrtićima, ove godine ni jedno dijete nije upisano u češke jaslice, u sklopu tamošnjeg češkog vrtića. Što će to značiti za odgojno-obrazovni proces češke manjine u Daruvaru, objašnjava predsjednica Saveza Čeha u Hrvatskoj, Lenka Janota:
 
"Neupisivanjem djece u jaslice, gubi se cijela jedna generacija. Roditelji se kasnije jako teško odlučuju svoje dijete prepisati u drugu ustanovu, ako je već jednom započeto obrazovanje na drugom jeziku. Mi ćemo zbog toga izgubiti jednu upisnu godinu u školi, što je veliki problem za daljnji tok školovanja i kontinuitet rada obrazovnih ustanova na češkom jeziku."
 
Isto tvrdi i Jitka Brdar Staňa, prosvjetna savjetnica za češke škole:
 
"Sada smo, u odgojno-obrazovnom smislu, izgubili djecu od jedne od dvije godine, što će se kasnije odraziti na gubitak jedne cijele generacije u osnovnoj školi. Djece je jako malo što znači da u petim i šestim razredima više neće biti A i B razreda kao što smo imali do sada, a to će onda značiti smanjenje broja odjela u višim razredima i naravno dovesti u pitanje i češko odjeljenje gimnazije koje uvijek ima desetak-dvanaestak učenika, pa će postati upitno hoćemo li naći minimalan broj od sedam učenika, da možemo otvoriti odjeljenje gimnazije. Problem kolji je sada iskrsnuo provlačit će se od djece jasličke skupine i negativno će djelovati na naše školstvo idućih 15 godina. I ne samo to: imat ćemo i manje obrazovanih ljudi koji će biti baza češke manjine i za nas je to, od sada nadalje, nerješivo pitanje i velik problem."
 
Stranačka stega
 

Image

No, gradonačelnik Cegledi u svojim javnim nastupima, stvari vidi drugačije: "Do ove bure, blago rečeno, nije trebalo doći, jer grad Daruvar jedini je kojeg ja poznam da izdvaja 31,8 posto izvornog proračuna na vrtiće. A to se odražava u mnogo čemu, odražava se na nefunkcioniranje sporta u gradu, na tome da samo 450.000 kuna dajemo za studente…"
 
Tako je došlo do racionalizacije i nemogućnosti upisivanje djece u češke jaslice, pa Lenka Janota, predsjednica Saveza Čeha u Hrvatskoj, ogorčeno kaže:
 
"To nije samo pitanje zakidanje prava Čeha, već uzimanje pravde u svoje ruke. U današnje vrijeme, kada se treba što više obrazovati u svjetskom i europskom trendu, u Daruvaru se to čini  po strogim 'proporcionalnim' regulama. I to ne samo u školovanju djece, već i u njihovu rađanju. Možda karikiram, ali se možemo i to zapitati: Gdje će naše majke, prijeđu li taj manjinski prag od 18,9 posto, rađajući više djece, gdje će s tom djecom - kamo će ona spadati, tko će ih i kamo svrstavati?"
 
No, ono što Čehe u Daruvaru posebno smeta jest činjenica da su za racionalizaciju poslovanja vrtića – što u praksi znači neupisivanje djece u češke jaslice - glasali i vijećnici iz redova češke manjine. Iako su svi u HSS-u, stranci gradonačelnika Zvonka Cegledija, Lenka Janota ne može vjerovati da je stranačka stega jača od onoga što ti ljudi osjećaju:
 
"Jednostavno, nisam mogla vjerovati kad sam čula da su članovi HSS-a toliko podvrgnuti stranačkoj stezi da se moraju bez riječi povinovati svim odlukama svoje stranke. Jer, HSS je u povijesti na ovim prostorima odigrao veliku ulogu zahvaljujući mnogim članovima iz redova češke nacionalne manjine. I sam Stjepan Radić bio je usko vezan uz češku manjinu u Hrvatskoj, tako da je teško vjerovati kako jedna politička stranka može toliko mijenjati svoje usmjerenje. Ako bismo analizirali članstvo u HSS-u, onda upravo na ovom prostoru HSS čine većinom Česi, što nije zanemariv podatak."
 
"Mislim da Česima nije lako kad moraju glasati u Gradskom vijeću po zahtjevu ili naređenju svoga predsjednika. Sve ih poznajem, to su češki usmjereni ljudi i jako teško proživljavaju ovo što se događa, budući da ih stranačka stega tjera na jedno, a njihovo je opredjeljenje drugačije. Ovdje je politika HSS-a odigrala veoma neodgovornu i nimalo lijepu ulogu", kaže predsjednica Saveza Čeha u Hrvatskoj.
 
Jezik sredine
 
"Naš gradonačelnik jako voli brojati Čehe i sve ostale manjine i po tome je poznat u posljednjih nekoliko godina", kaže Jitka Brdar Staňa, prosvjetna savjetnica za češke škole. "Malo je tko od nas Čeha, koji živimo u ovoj državi 200 godina, sto posto češke krvi. Ovo je manjinsko područje gdje ima i Nijemaca i drugih manjina s kojima su se Česi u posljednjih dvjesto godina miješali. Zato je smiješno govoriti na taj način o ljudima, smiješno, da ne kažem nešto što bi bilo primjerenije nekim drugim razdobljima ljudske civilizacije."
 
Onima u Daruvaru - primjerice djeci iz miješanih, hrvatsko-čeških brakova, koji nisu sigurni je li im materinski jezik češki ili hrvatski, budući da je sada onemogućen upis djece u češke jaslice - jedino što će preostati žele li naučiti i češki jezik, ostaje da se upišu u školu stranih jezika. Tako im, zaobilazno, poručuje gradonačelnik Daruvara, svojim izjavama o češkom kao "stranom jeziku", te objašnjenjem kako se "svagdje, uistinu svagdje, učenje stranog jezika plaća".
 
Gradonačelnik Cegledi, kažu naši sugovornici u Daruvaru, očito nije čuo za ono što se u nacionalno mješovitim mjestima, civilizirani svijet zove jezikom sredine. "Mislim da bi gradonačelnik o izjavama da je češki jezik u Daruvaru strani jezik, trebao itekako razmisliti, ako ni zbog čega drugog a ono zbog multietničnosti ovog područja", zaključuje Jitka Brdar Staňa, prosvjetna savjetnica za češke škole.
 
ZDENKA ČUHNIL, SABORSKA ZASTUPNICA ČEŠKE I SLOVAČKE MANJINE
 
DOGOVORENI GENOCID

Image

"Stanje u Daruvaru može se nazvati 'dogovorenim genocidom'. Zašto dogovorenim genocidom? Ako u jednoj zemlji postoji zakon koji daje sva prava, a s druge strane se dopušta da netko sva ta prava konstantno krši i ne poštuje, a da niti Središnji državni ured za upravu, niti Vlada, a reći ću da čak ni Ustavni sud nije u roku postupio – dakle da nitko ništa ne poduzima - radi se znači o dogovorenom genocidu. Imali smo slučaj da nisu poštivana prava na dvojezičnost, pa gradonačelnik ohrabren time kreće dalje. Ograničavanjem broja djece u češkom vrtiću, ograničava se i broj djece u češkoj školi, čime se onda smanjuje i broj Čeha – jer, ako ne možete govoriti svojim materinjim jezikom, dolazi postupno do asimilacije. To se upravo događa u Daruvaru. Događa se još nešto: jedan gradonačelnik može ograničavati koliko će češka manjina imati djece! Konkretno, on izjavljuje: U vrtić može ići 18,9 posto djece. Znači i to je genocidan čin, jer ograničavati nekome koliko će djece imati nije ništa drugo nego genocid. Zašto češka manjina, primjerice, ne bi mogla imati 30 posto djece, što znači da bi i natalitet bio bolji. No, njegovim ograničavanjem, sve one mjere koje država poduzima u cilju povećanja nataliteta, jednostavno su anulirane", opisuje prilike u Daruvaru, izazvane ograničavanjem broja djece u češki vrtić, nezavisna saborska zastupnica češke i slovačke manjine, Zdenka Čuhnil.

Copyright © 1993 - 2007 Feral Tribune. All rights reserved.

http://feral.mediaturtle.com/look/weekly1/article_sngl.tpl?IdLanguage=7&IdPublication=1&NrArticle=16502&NrIssue=1144&NrSection=1&ST1=text&ST_T1=teme&ST_AS1=1&ST_max=1

Last update : 07.09.2007. 00:49

ispiši pošalji prijatelju

Users' Comments  RSS feed comment
 

Average user rating

   (0 vote)

 

Display 3 of 3 comments

1. 23.04.2010. 11:36

tttgdfdfgcv
neznam zašto vam cegi nije smio ili nije znao odgovoriti ali evo stiže odgovor :katarza iprogon moravskih hrvata od strane češke države zbog čega češka i danas ima problem u EU kao i zbog švaba etc... 
www.croatia.ch ili  
moravski hrvati tajnik:marijan lipovac  
lawitschka.blogspot.com 
hrvati u češkoj i dijaspori etc...
Registered, IP: 89.164.9.167
emanuel

2. 29.03.2010. 14:05

mghswwr
rekli bi prava agresija na cegija ,no stvarni problem u stvari nije prozivanje za pljuvanje čuhnilovke po hss,-u koji ju je stvorio niti lova od hdz za izdaju hss a niti priče o šaniranju love za zagrebački češki dom aktuelan od nedavno , već je problem preveliki broj samoubojstava upravo češke nacionalne manjine ,usput moj stav je da su prava manjina recipročna s pravima hrvata u inim zemljama sve drugo je izdaja od strane vlade i egoizam bez granica svih koji išta u ovoj zemlji traže a svoje matične zeklje nežele prozivati i biti ljudi. jebeš sve koji imaju dvostruki sistem mjerila,!!!!
Registered, IP: 89.164.112.240
emanuel

3. 29.03.2010. 13:49

,mghswwr
b la b la
Registered, IP: 89.164.112.240
emanuel

Display 3 of 3 comments

dodaj komentarmXcomment 1.0.6 © 2007-2017 - visualclinic.fr
License Creative Commons - Some rights reserved
« Prethodna   Sljedeća »
sat
kalendar zbivanja
Svibanj 2017
P U S Č P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
Ovaj vikend
Ankete
ja sam daruvarčan(ka) i
 
gospodarski izlog
Nasumična slika

Daruvar

05. foto montaže
galerija fotografija
statistika igara
ukupno igara:21
ukupno rezultata:355
ukupno igrača:55
najbolji igrač:rođo
najnoviji rezultati
danijel
Sportssmash87500
21 / 11 / 201420:21:57
maja1
Goldminer214817
02 / 04 / 201313:47:10
admin
Goldminer17804
16 / 03 / 201310:45:18
maja1
Monkeydive8657
10 / 03 / 201313:02:59
maja1
Brainiac1735
03 / 03 / 201315:53:37
HNB tečajna lista
23.05.2017
srednji
AUD AUD
1
4,956415
CAD CAD
1
4,922658
CHF CHF
1
6,834865
GBP GBP
1
8,642367
USD USD
1
6,650469
EUR EUR
1
7,444535
$
=
horoskop
Vaš spol:


Vaš horoskopski znak:
Odaberite:

tv raspored
 
© 2017 daruvar.net - online od 23. 05. 2005.